TERAPIA BÓLÓW KRĘGOSŁUPA

Ból kręgosłupa jest problemem bardzo złożonym, ponieważ na jego wystąpienie może mieć wpływ bardzo wiele czynników np.: choroby o charakterze układowym (np.borelioza), choroby z czynnym procesem zapalnym (RZS, ZZSK), przeciążenie spowodowane długotrwałym przebywaniem w niezmienionej pozycji, urazy (np. dźwignięcie ciężkiego przedmiotu), czynniki psychiczne (stres, depresja, zaburzenia lękowe), a także brak aktywności fizycznej.

Podstawą planowania skutecznej terapii jest zebranie szczegółowego wywiadu i postawienie diagnozy.

Podstawową metodą wykorzystywaną w leczeniu bólów kręgosłupa mających charakter mechaniczny, tzn. reagujących na zmianę pozycji ciała lub wykonywane czynności, szczególnie z towarzyszącym uciskiem na struktury nerwowe, jest metoda McKenziego.

W przypadku bólu uogólnionego lub o zmiennej lokalizacji stosuję terapię tkanek miękkich– masaż, terapię manualną, terapię punktów spustowych, Kinesiology Taping, fizykoterapię.

Najlepiej, jeśli to możliwe, do terapii włączyć dopasowane indywidualnie ćwiczenia , które wpłyną na sprawność ogólną i poprawę ruchomości kręgosłupa, w przypadku jej ograniczenia, lub stabilizację (hiperlordoza, kręgozmyk).

Ćwiczenia są wspaniałą alternatywą do terapii wykonywanej przez fizjoterapeutę, np. terapii manualnej lub masażu leczniczego, ponieważ są zawsze dostępne dla pacjenta, a dobrze dobrane, wpływają pozytywnie na cały organizm, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej- wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin oraz pobudza krążenie krwi stymulując dotlenienie i odżywienie całego organizmu.